The Doors

Jim Morrison

JimJim

    Morrison se narodil 8.prosince 1943 v Melbourne na Floridě jako James Douglas Morrison (pod tímto jménem také publikoval své básnické sbírky). Morrison pocházel z rodiny námořního důstojníka Steve Morrissona (Jim si později odstranil druhé „s“ z jména), to však znamenalo neustále stěhování z místa na místo. Otec nebyl neustále doma. Proto se hlavou rodiny stala maminka Clara Morrisson. Oba jeho rodiče byli striktní a konzervativní a Morrison s nimi nevycházel dobře. Ve svém oficiálním životopise nepravdivě uvedl, že oba jeho rodiče jsou mrtví. Měl bratra Andyho a sestru Anne.
    Roku 1961 maturoval na George Washington High School, rok strávil na St.Peterburg Junior College. Studoval filmovou techniku na UCLA. Studium však předčasně ukončil, po nepříznivém přijetí jeho ročníkové práce. Zajímavostí je, že mu byla prý naměřena hodnota IQ 149, což je velice nadprůměrné.
   


    Roku 1965 založil s Rayem Manzarkem kapelu The Doors. A právě Jim se stal duší a srdcem kapely.
    Jimovou životní láskou byla Pamela Courson, se kterou se později oženil. Měl také poměr s Janis Joplin, zpěvačkou ze skupiny Velvet Underground Nico a mnoha dalšími.
    Miloval a psal poezii, mezi jeho sbírky patří An American Prayer nebo The Lords, The New Creature, Wilderness a další. Většinu z nich vydal na vlastní náklady a jen ve velmi malém množství, které rozdal mezi své nejbližší.
    S Jimem byla vedena řada soudních sporů o otcovství, byl odsouzen za veřejné pohoršování a obscénní vystupování na pódiu. Pro mladé publikum se stal Morrison modlou, byl zvolen mužem s největším sex-appealem v anketě časopisu Rock 'n Roll. Říkal si Mr. Mojo Risin', což je anagram jména Jim Morrison.
    Poslední píseň, kterou Jim zpíval naživo koncertně byla skladba Light My Fire, stalo se 12.listopadu 1970 v New Orleans, sedm měsíců před jeho smrtí.
    V roce 1971 se společně s Pamelou rozhodl odjet na čas do Paříže. Chtěl jen psát poezii a odpočinout si po nahrání posledního společného alba  L.A. Woman. Bohužel v Paříži Jim Morrison umírá. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava, způsobaná nadměrným užíváním drog. Jimova manželka Pamela zemřela tři roky po něm.
    Zdroje:
Článek Jim Morrison na Wikipedii
Nová ilustrovaná encyklopedie rocku
Jaroslav Císař: Cesty za hity

The Doors Najmout mě byla naprostá pitomost, neměl jsem páru, co mám dělat. Oni si ovšem svou cestu určovali sami. Už dřív přišli na to, že spousta lidí má úplně odlišnou motivaci.
(Bill Sidons)
The Doors Skupina má obvykle v repertoáru dost písniček na jednu, možná na dvě desky, a pak se jede na turné a oni nemají čas na psaní dalších věcí. Takže při třetím albu zjistíte, že skládáte až ve studiu, a to se většinou pozná...
(Robbie Krieger)TOPlist