The Doors

    PsychedelieZkušenost není to, co se vám stane, zkušenost je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo.
(Aldous Huxley)


    Styl hudby a texty The Doors (zejména nejstarší část jejich tvorby) jsou silně ovlivněny psychedelickými látkami, které členové kapely pro "povzbuzení mysli" užívali. Nejdostupnější psychedelické drogy byly v Americe v 60. letech LSD a Meskalin.
    Psychedelika obecně, jsou látky rozšiřující vědomí. Tyto látky mají následující účinky. Běh myšlenek se urychluje, zpřesňuje se koncentrace na ně. Člověk volně asociuje. Na věcech, zdech a dalších plochách lze vidět pestré barevné vzory, se zavřenýma očima přichází vizualizace, je možné představit si cokoliv. Hudba je vnímána trojrozměrně a zkresleně. Objevuje se pocit nadhledu, zvýšená přestavivost, schopnost popsat své pocity barvitými vzletnými slovy. Dochází k uvolňování vzpomínek z dětství, dotyčný má sklon k bizardním nápadům, ztrácí se chuť k jídlu. Barvy nabývají plnosti a sytosti, jsou vidět girlandovité a arabeskové ornamenty, iluze, pseudohalucinace, obrysy předmětů nabývají ostrosti, perspektiva se zplošťuje a prohlubuje. Zážitky mohou být pozitivní, ale i výrazně negativní. Mnoho uživatelů uvádí, že zážitek s LSD výrazně změnil jejich osobnost i vnímání světa.


Člověk vracející se dveřmi ve zdi nikdy není stejný jako ten, který jimi prošel ven.
(Aldous Huxley)
Američané se stali příliš velkými materialisty. Proto se jim Bůh zjevil v podobě hmoty - jako je LSD.
(Hari Dass Baba)


    Do roku 1967 byla většina psychedelik legální. To zapříčinilo nadměrnou konzumaci těchto látek na začátku 60. let v Americe. Psychedelika se stala oblíbenou drogou hnutí hippies. Psychedelickými látkami je ovlivněna celá jedna generace umělců. Jedná se zejména o hudebníky a malíře.
    The Doors se svou tvorbou snažili být "dveřmi" mezi známým a neznámým světem. Oni sami do neznáma pronikali požíváním psychedelických látek anebo soustředěnou meditací. Chtěli dovolit obyčejným lidem nakouknout do neznáma a obohatit je o nové zážitky za dveřmi na druhé straně.
    K psychedelickým kapelám řadíme kromě The Doors i například Jimiho Heindrixe, Janis Joplin, Beatles , ranou tvorbu Pink Floyd a mnoho dalších. Většina se  však od psychedelie později odchýlila. Poslední desky The Doors jsou koneckonců také už spíše bluesové.
Zdroje:
http://www.badtekk.wz.cz/lsd1.html
http://www.badtekk.wz.cz/halucinogeny.html#21
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_rock
http://www.okultura.cz/article/articleview/259/

Obrázky pochází ze seriálu Simpsonovi
The Doors Hra se odehrává na uzavřené ploše obklopené smrtí se sexem uprostřed, a vystupování je jediná hra, kterou mám.
(Jim Morrison o koncertech)
The Doors Když jsem začínal, nebyl jsem tak teatrální a strojený, Ale teď hrajeme pro daleko větší publikum, i sály jsou větší. Musím přehánět a dělat větší gesta. Je to až komický. Mám za to, že když jste malá tečka na jednom konci velký haly, musíte nedostatek intimity vynahrazovat větším pohybem.
(Jim Morrison)TOPlist