The Doors

    PsychedelieZkušenost není to, co se vám stane, zkušenost je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo.
(Aldous Huxley)


    Styl hudby a texty The Doors (zejména nejstarší část jejich tvorby) jsou silně ovlivněny psychedelickými látkami, které členové kapely pro "povzbuzení mysli" užívali. Nejdostupnější psychedelické drogy byly v Americe v 60. letech LSD a Meskalin.
    Psychedelika obecně, jsou látky rozšiřující vědomí. Tyto látky mají následující účinky. Běh myšlenek se urychluje, zpřesňuje se koncentrace na ně. Člověk volně asociuje. Na věcech, zdech a dalších plochách lze vidět pestré barevné vzory, se zavřenýma očima přichází vizualizace, je možné představit si cokoliv. Hudba je vnímána trojrozměrně a zkresleně. Objevuje se pocit nadhledu, zvýšená přestavivost, schopnost popsat své pocity barvitými vzletnými slovy. Dochází k uvolňování vzpomínek z dětství, dotyčný má sklon k bizardním nápadům, ztrácí se chuť k jídlu. Barvy nabývají plnosti a sytosti, jsou vidět girlandovité a arabeskové ornamenty, iluze, pseudohalucinace, obrysy předmětů nabývají ostrosti, perspektiva se zplošťuje a prohlubuje. Zážitky mohou být pozitivní, ale i výrazně negativní. Mnoho uživatelů uvádí, že zážitek s LSD výrazně změnil jejich osobnost i vnímání světa.


Člověk vracející se dveřmi ve zdi nikdy není stejný jako ten, který jimi prošel ven.
(Aldous Huxley)
Američané se stali příliš velkými materialisty. Proto se jim Bůh zjevil v podobě hmoty - jako je LSD.
(Hari Dass Baba)


    Do roku 1967 byla většina psychedelik legální. To zapříčinilo nadměrnou konzumaci těchto látek na začátku 60. let v Americe. Psychedelika se stala oblíbenou drogou hnutí hippies. Psychedelickými látkami je ovlivněna celá jedna generace umělců. Jedná se zejména o hudebníky a malíře.
    The Doors se svou tvorbou snažili být "dveřmi" mezi známým a neznámým světem. Oni sami do neznáma pronikali požíváním psychedelických látek anebo soustředěnou meditací. Chtěli dovolit obyčejným lidem nakouknout do neznáma a obohatit je o nové zážitky za dveřmi na druhé straně.
    K psychedelickým kapelám řadíme kromě The Doors i například Jimiho Heindrixe, Janis Joplin, Beatles , ranou tvorbu Pink Floyd a mnoho dalších. Většina se  však od psychedelie později odchýlila. Poslední desky The Doors jsou koneckonců také už spíše bluesové.
Zdroje:
http://www.badtekk.wz.cz/lsd1.html
http://www.badtekk.wz.cz/halucinogeny.html#21
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychedelic_rock
http://www.okultura.cz/article/articleview/259/

Obrázky pochází ze seriálu Simpsonovi
The Doors Ty písničky na mě byly vážně trochu mimo... Moc jsem tomu nerozuměl, pak jsem si ale řekl, že nejsem textař, ale bubeník.
(John Densmore)
The Doors Myslím, že každá generace, která se chce prosadit jako společenství lidí vědomé si samo sebe, se musí odtrhnout od minulosti, takže mladí, kteří přicházejí po nás, nemají pochopitelně příliš pochopení pro to, co cítíme my. Vytvoří si svůj vlastní jedinečný zvuk. Taky na to mají vliv války nebo monetární cykly. Rock'nroll by se dal pravděpodobně vysvětlit... bylo to, když skončila korejská válka a zafungoval jako duševní projímadlo.
(Jim Morrison)TOPlist